Günmak A.Ş.

6.Sayı Ağustos 2016

7. Uluslararası Otomasyon ve Mekatronik Ticaret Fuarı Automatica, 21-24 Haziran 2016 tarihleri arasında Münih-Almanya’da yapıldı.

Robot teknolojileri ve otomasyon sistemlerinin sergilendiği fuarda, Türkiye temsilciliğini yaptığımız
4 firmanın stantları da vardı.

Geniş scara robot yelpazesine sahip EPSON ROBOT, Automatica Fuarı'nda, en eski robotlardan günümüze kadar gelen robot serilerini bir zaman tüneli içinde sergiledi. Küçük parçaların hızlı ve hassas taşınması, yerleştirilmesi ve montaj uygulamalarında kullanılan EPSON SCARA ROBOTLAR’la birlikte, 6 eksenli yeni
N Serisi Robotları da fuarda yerini aldı.

KAWASAKI ROBOT, yeni robotu MG 10HL'nin ultra taşıma kapasitesini, robot kolunda kaldırdığı, Kawasaki ATV ile tanıttı.  Özellikle, otomotiv, uzay-havacılık sektörlerinde, kaynak ve dökümhane hatlarında kullanılabilecek, 1 ton taşıma kapasitesine sahip, MH 10 HL KAWASAKI ROBOT’un, 1,5 ton taşıma kapasiteli MG 15 HL modeli de mevcuttur. Fuarda aynı zamanda,  insanlarla birlikte çalışabilen (collaborative)KAWASAKI DUARO ROBOTLAR da farklı uygulama örnekleri sergiledi.

Otomatik beslemeli vidalama sistemleri konusunda uzman WEBER TECHNOLOGY, 1956 yılında ürettikleri ilk vidalama makinesi ve en yeni teknolojiye sahip SER & ZEL Serisi İstasyon Tipi Pnömatik  Motorlu Otomatik Beslemeli Montaj Sistemi’ni  fuarda ziyaretçileriyle buluşturdu.

 

Automatica Fuarı'nda yer alan bir diğer temsilciliğimiz de, Manuel, Pnömatik, Hidropnömatik ve Servo Pres ürün yelpazesine Elektrikli Presleri ekleyen, SCHMIDT PRES’ti.

EXPO’lar ve Geleceği Şekillendiren Buluşlar

 

‘Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’ sloganıyla,
23 Nisan’da kapılarını açan ve 30 Ekim 2016’ya kadar sürecek olan Antalya Botanik Expo Fuarı,
Türkiye’nin ilk EXPO’su olma özelliğini taşıyor.

Expo, Türkçe karşılığı “Sergi” olan İngilizce “Exposition” kelimesinin kısaltması olarak kullanılıyor. Expo’lar, “Dünya Sergisi” ya da “Dünya Fuarı” olarak da adlandırılıyor. İlki 1851 yılında düzenlenen Expo’lar, dünya kupası ve olimpiyatlardan sonra dünyadaki en büyük üçüncü organizasyon niteliği taşıyorlar ve ülke tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar.

Örneğin; Fransa’nın simgesi haline gelmiş meşhur Eiffel Kulesi’nin 1889 yılında Paris EXPO’su için inşa edildiğini biliyor muydunuz?

Ülkelere kazandırdığı yapıların yanı sıra, “Geleceğin Şekillendirilmesi” adına da birçok buluş dünyada ilk kez Expo’larda tanıtılmıştır.

Dikiş makinesi, hesap makinesi, hidrolik asansör, telgraf, telefon, daktilo, hareketli film, kablosuz telgraf, telsiz, planör, radyo dalgaları, elektrikli fırın, televizyon, renkli ve üç boyutlu filmler, floresanlar, neon tüpleri, fiberglas, bakalik naylon, atomik enerji, ay taşları, uzay kapsülleri, robot teknolojileri, lazer ve x ışınları, hareketli yaya kaldırımları ve telsiz telefonlar ilk defa Expo’larda görücüye çıkmıştır.

Antalya EXPO ve Kawasaki Robotlar

Türkiye’nin ilk EXPO’su olan ve turizm cennetimiz Antalya’da 6 ay boyunca yer alacak Antalya Expo’nun içinde birçok tematik bahçe de bulunuyor.  Ankara’nın marka değerine değer katacak Ankapark’ın tanıtımın yapıldığı Ankara Bahçesi’nde 3 adet Kawasaki BX Serisi Robot, 3 dev televizyon ile dijital bir şov sergiliyor. Dilerseniz, bu dijital şovun proje aşamasına birlikte göz atalım.

3 adet Kawasaki BX Serisi Robot, Kawasaki E22 Kontrol Ünitesi ve 3 adet dev plazma televizyondan oluşan sistemin çalışma prensibi; robotların birbiri ile haberleşmesi ve plazma televizyonlardaki görüntülerle senkronize bir şekilde hareket etmesi üzerine kurulmuştur. Bu senkronizasyonun sağlanması için plazma ekranlardaki görüntüler ile robotların eş zamanlı hareketini sağlayan bir programlama yapılmıştır.

Yapılan programlamada özellikle üzerinde durulması gereken konu, robotların çalışması esnasında, elektrik kesintisi veya bir başka beklenmeyen sebeple, robotlarda meydana gelebilecek durma ihtimaline karşı çarpışma riskini ortadan kaldırması idi.

Kurulum sırasında ve sonrasında alana ziyaretçi giriş çıkışının devam etmesi ve robotların kurulacağı alanın dar olması (ort. 15 m2) projenin kurulumunu zorlaştıran etkenlerdendi.

Alanın en efektif biçimde kullanılabilmesi için kablo ve hortum demetlerinin tümüyle robot kolunun içinden geçmesini sağlayan
"hollow wrist" özelliği sebebiyle, sınırlı alanlarda yan yana daha fazla robot kurulumuna imkan veren ve sınıfındaki benzer robotlara göre
taban alanı daha dar olan Kawasaki BX Robotlar tercih edildi.

Kablo ve hortum demetlerinin robot kolu içinden geçerek robotun üzerinde görünmemesini sağlayan hollow wrist özelliği ve 2.597 mm’ye ulaşan maksimum uzanma mesafesinin sağladığı avantaj ile Kawasaki BX Robotlar bu görsel şov için ideal bir seriydi.
Kawasaki BX serisi robotlar, sınıfının en kompakt ve en hafif robot koluna sahip bir robot olması sebebiyle proje kurulumu esnasında, kapalı alanlarda taşıma kolaylığı da sağladı.

Antalya Expo’da yaz sonuna kadar yer alacak olan Kawasaki Robotlar’ın, bu projedeki en önemli tercih edilme sebebi,
Kawasaki Robot Almanya ve Günmak A.Ş.’nin ortak planlaması sayesinde verilen çok kısa teslim süresi oldu.

Projenin tedarik, kurulum ve programlama işlerinin tamamlanması ve Antalya Expo’nun açılışına yetişmesi için 20 gün gibi oldukça sınırlı bir zamanımız mevcuttu. Yurt dışından robotların temininin ardından, otomasyon mühendislerimiz tarafından 3 günlük bir zaman dilimi içinde robotların kurulması ve programlanması başarıyla gerçekleştirildi.

30 Ekim 2016 tarihine kadar sürecek olan Türkiye’nin ilk Expo’su Antalya Expo’yu dilerseniz siz de yaz tatilinizin kültürel ve sanatsal etkinlikler bölümüne dahil edebilir, hem ailenizle birlikte keyifli bir gün geçirebilir hem de Kawasaki Robotlar’ın şovunu izleyebilirsiniz.

PRENSİP OLARAK ÇOK BASİT...

WEBER’in Prensibi = Tam Otomatik Besleme Sistemi + Süreçlerinize Uyum.

WEBER’in kompakt ve güçlü manuel vidalama sistemleri ve geniş yapılandırılabilir özelliğe sahip istasyon tipi vidalama sistemlerinin her ikisi de bu prensip üzerine kuruludur.
Vidalama süreçleri otomasyonunun tek bir amacı vardır Müşterilerimizin maliyetlerini optimum duruma getirmelerine önemli ölçüde katkı sağlamak için montaj işlerini çabuk, ekonomik ve güvenilir yapmak.
Başarılı WEBER Prensibi sürekli olarak bu yaklaşımı benimser ve müşterilerimizin ekonomik başarıyı elde etmelerine olanak sağlar.

Türkiye temsilcisi olduğumuz Alman WEBER firması otomatik beslemeli/beslemesiz, pnömatik/elektrik motorlu montaj sistemleri ile Türkiye’de otomotiv & beyaz eşya ana ve yan sanayileri, makine imalatı başta olmak üzere mobilya & ahşap, elektrik, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerinde çeşitli vidalama uygulamaları için montaj teknolojisi çözümleri sunar.

WEBER Otomatik Beslemeli Vidalama Üniteleri İle

■ Derin Delik ve Yanaşma Problemini Unutun.
Vidalama yapacağınız iş parçasına vidalama tabancasının yanaşma problemi olabilir ya da vidalama yapacağınız deliğin derinliği çok fazla olabilir. Weber iş parçasına özel tasarladığı tornavida kafası ve çeneleri ile her uygulama ihtiyacına çözüm sunabilir.

■ Vida Kafa Çapı Toplam Vida Boyundan Büyük Olan Noktalara Uygun Besleme Sistemi
Vida kafa çapı toplam vida boyundan büyük olan noktalara uygun Besleme sisteminin verimliliği için standart besleme hortumlarından farklı olarak profil hortum ve lineer şarjör yerine döner şarjör kullanır. Sıkıcı tarafında ise Weber’in kalite anlayışı gereği, vakumlu sistem ile vidanın düşmesini engeller ve merkezler. Böylelikle daha verimli bir montaj sistemi elde edilmiş olur.

■ Çalışma Yönüne Özgü Sıkıcı Çözümleri
Yatay ya da dikey yukarı sıkma yönü olan uygulamalarda sıkıcı üzerinde mühürleme hava bağlantısı kullanılarak standart
uygulamalara göre kompakt bir çözüm sunar ve üstünlük sağlar.

 

WEBER’de Özel Makine Projelendirme Süreci Nasıl İşler?
Özel bir makine tasarımı ve imalatı gerektiren durumlarda WEBER;

■ Vida, iş parçası, proses ve taleplerinizi inceleyerek size özel makine konfigürasyon ve tasarımları oluşturur.
■ Onaylı sipariş sonrası tasarım adımı tamamlandığında müşterilere katı modeller mail ile iletilir.
■ İmalat aşamasında sisteme ait pnömatik ve elektrik şemaları mail ile iletilir.
■ Üretilen makine müşterinin gönderdiği numune iş parçası ve vidalar ile test edilir.
■ Test işlemleri tamamlanan ve yurtdışından gelen makine teknik servis ekibimiz tarafından firmanızda işletmeye alınır.
■ Firmanız personeline kullanıcı ve bakım eğitimleri verilir.
■ İşletmeye alınan makinelerde garanti kapsamı ve dışında servis ve bakım hizmetleri tarafımızdan verilir.
■ Talebinize göre bakım sözleşmesi ile de hizmet verilebilir.

İstasyon Tipi & Robotik Tip Otomatik Beslemeli Montaj Sistemlerinde Çalışma Döngüsü
İstasyon tipi sistemlerde WEBER montaj sisteminin tüm çalışma döngüsü, harici bir PLC ile ya da WEBER CU30 Dizilim Kontrol Ünitesi ile kontrol edilir.

C30S Drive Controller

CU30 PLC Sequence Controller

ZEB Feed System

SER/SEB Spindle

C30S Drive Controller

(Proses Kontrol Ünitesi)


Elektrik motorlu sistemlerde ayrıca proses kontrolü için kullanılacak kontrol ünitesi ile tork, açı ve derinlik kontrolü yapılarak OK/NOK sinyali direkt bu ünite üzerinden alınır.

Pnömatik motorlu sistemde C30S kullanılmaz. Pnömatik motorlu sistemlerde ise basınç sensörü ve derinlik sensörleri kullanılarak OK/NOK (yalama olan ya da çapaklı) ürünler PLC ile yazılacak programla ayırt edilir.

PLC programı yazılırken teknik ekibimiz tarafından yönlendirmede bulunulur.

Özellikleri:

■ Komplike vidalama uygulamaları için

■ Vidalama proses kontrolü

■ Entegre 7" dokunmatik ekran

■ Dijital arayüz

■ Fieldbus arayüz

■ Harici ekran imkanı

■ USB arayüzü
■ EC Servo sürücüler için

CU30 PLC Sequence Controller
(Dizilim Kontrol Ünitesi)

 

CU30 içerisinde ayrıca sistemde kullanılacak tüm valflerde bulunmaktadır. Harici PLC ve pnömatik valf kullanılması durumunda yükleme öncesi gerekli ekipman tedariğinin yapılması için pnömatik ve elektrik şemaları mail ile müşteriye iletilir.

Özellikleri:

■ Komplike vidalama uygulamaları için

■ Dizilim kontrolü

■ Dokunmatik panel

■ Fieldbus arayüz
■ Harici ekran imkanı

ZEB Feeder
(Vibrasyonlu Besleme Çanağı)

Besleme çanakları çalışması harici PLC kontrolü ya da CU30 kontrol ünitesi ile sağlanabilir.

Vida/somun teknik ölçülerine göre besleme çanağı escapement (şarjör) kısımları tasarlanır.

Standart uygulamalarda lineer şarjör, somun gibi bağlantı parçaları beslemesinde de swivel escapement yani döner şarjör kullanılır.

Bağlantı elemanı ölçülerine göre standart ya da profil hortum kullanılarak otomatik besleme kısmının verimli şekilde projelendirmesi sağlanır.

Özellikleri:
■ Uzun süreli çalışmalar için aşınmaya dirençli besleme çanağı
■ Özel kaplama titreşimden kaynaklanan aşınma ve ses emisyonunu azaltır.
■ Bir besleme çanağı ile çevrim süresi ihtiyacına uygun olan olarak birden fazla sıkıcı beslenebilir.
■ Tozlu ya da çapaklı vidaların beslenmesinde yaşanan problemleri engellemek adına temizleme modülü kullanılabilir.
■ Vida beslemede şarjör kısmındaki tıkanmayı engelleyen opsiyonel çözüm sistemi
■ Vida bitimini haber veren opsiyonel uyarı sistemi

SER/SEB Spindle
(İstasyon Tipi & Robotik Tip Sıkıcılar)

Yüksek üretim adetlerinde otomasyon sistemlerinde kullanılmak üzere istasyon tipi ya da robotik sıkıcılar kullanılır.

Özellikleri:

■ Sıkıcı ve entegre kafa stroku ile standart tasarım

■ Otomatik besleme sistemi

■ Modüler dizaynı ile çok yönlü

■ Pnömatik ya da elektrik tahrikli

Otomatik Beslemeli Vidalama Sistemleri Konusunda Uzman Markalardan Biri Olan Alman Weber Technology, Bu Sene

60. Yılını Kutluyor.

 

Dünya genelindeki distribütörlerinin ve firma çalışanlarının katıldığı organizasyon, 23 Haziran Perşembe günü, Wappenhalle München  Riem’de yapıldı. Karşılama kokteyli ile başlayan etkinlik, akşam yemeği ve Professor Dr. Lieberman’ın benzersiz şovu ile devam etti. Fizik kuralları üzerine kurulan birbirinden eğlenceli illüzyonları ile Professor Dr. Lieberman ve Olga’nın şovu misafirlere keyifli anlar yaşattı.

24 Haziran Cuma günü ise Weber Technology,  Wolfratshauzen’daki  genel merkezinde,  otomotiv yan sanayiine yönelik en son geliştirdiği RSF teknolojisi hakkında ziyaretçilerine kapsamlı bir teknik sunum yaptı. Bavyera lezzetlerinden ve müziğinden örnekler sunulduğu öğle arasından sonra, 3000 m2.si üretim alanı olmak üzere, 6500 m2 alana kurulu fabrika ve showroom gezisi ile ziyaretçilere Weber firması tanıtıldı.

Otomatik Vidalama Uygulamalarında WEBER Çözümleri

 

Weber otomatik beslemeli vidalama sistemleri,
bir sıkma işlemini gerçekleştirirken, diğer vidanın sıkıcı ucuna getirilerek, hazır bulunmasını ve bu sayede
seri vidalama yapmayı sağlar.

Weber gövde stroklu ve bit uç stroklu istasyon tipi sıkıcılar otomatik vidalama uygulamaları içindir.  Sistemin beslemesi standart ve kademeli besleme çanakları ile yapılabilir.

Kademeli besleme sistemi ses emisyonunu azaltır ve aşınmayı engeller. Besleme çanağı ve sıkıcı arasındaki esnek besleme hortumu ile iki sıkıcının aynı zamanlı vida beslemesi yapılabilir.

Yüksek üretim adetlerini gerektiren vidalama uygulamalarında sisteme ek besleme çanağı da dahil edilebilir.

EPSON’un MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Ekibi’nin Resmi Partneri olduğunu biliyor muydunuz?

17-19 Haziran 2016 tarihleri arasında, Bakü’de gerçekleşen Formula 1 Avrupa Grand Prix’inde, EPSON’un resmi takım partneri olduğu,
MERCEDES AMG PETRONAS takımının Alman pilotu Nico Rosberg, en yakın rakibinden 16.696 saniye önde kalarak, yarışın birincisi oldu.

EPSON’un MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Ekibi ile ortaklığı, yenilikçilik, global liderlik ve yüksek kaliteli ürünler yaratmaya kendini adamış iki markanın birlikteliğidir. Bu birliktelik, sadece iki kurumu büyük bir sinerjiyle bir araya getirmekle kalmayıp, faaliyetlerinin çevresel etkileri de en aza indirmeleri konusunda bir fikir birliği doğurmuştur.

Bu düşünceyle, EPSON, 2050 yılına kadar, şimdiki ve gelecekteki operasyonlarının çevresel etkisine karşılık, CO2 salınımını %90 oranında azaltmayı hedeflemektedir. Birçok yenilik MERCEDES AMG PETRONAS'ın, önceye göre yakıt açısından %30 daha verimli olan MERCEDES AMG PETRONAS F1 W05 Hibrit yarış otomobilini geliştirmesine olanak tanımış ve ayrıca S 500 Soketli Hibrit ve diğer Mercedes-Benz otomobilleriyle gerçek hayatta fayda sağlamıştır.

Teknolojideki ve motor sporları dünyasındaki gelişim büyük hızla devam ederken, EPSON ve MERCEDES AMG PETRONAS'ın global ortaklığı da devam edeceği benziyor.